POSZUKIWANIE GRAALA WIECZNEJ MŁODOŚCI: O GERIATRII NA 23. KONGRESIE MEDYCYNY RODZINNEJ W ŁODZI
Z dr Tomaszem Sobalskim z krakowskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych rozmawiamy o starzejącym się społeczeństwie i o tym, jak lekarze rodzinni powinni widzieć swoją rolą w opiece nad seniorami.
Starzenie się populacji to fakt — coraz więcej osób starszych, coraz więcej też zadań dla lekarzy, zwłaszcza specjalistów medycyny rodzinnej. Jakie nowe wyzwania w obszarze opieki nad starzejącym się społeczeństwem stoją przed lekarzami rodzinnymi?
Starzenie się populacji to ogromne wyzwanie. Nie chodzi tylko o wydłużanie życia, ale także o jego odpowiednią jakość. Powinniśmy się uczyć jak zapobiegać chorobom wieku starszego i, jeśli już się pojawią, jak najwcześniej je diagnozować i skutecznie leczyć. Musimy też dbać o racjonalną farmakoterapię, bo osoby starsze często zażywają wiele leków, co wpływa na ich zdrowie, samopoczucie i funkcjonowanie.
Kiedyś mówiło się, że geriatria to "medycyna przyszłości". Czy dziś możemy już powiedzieć, że to "medycyna teraźniejszości"? Czy lekarze rodzinni odczuwają, że dominująca grupa chorych w ich gabinetach to osoby w podeszłym wieku?
Zdecydowanie tak. Lekarze rodzinni pracują z pacjentami od urodzenia aż po późną starość. I w Polsce, gdzie społeczeństwo szybko się starzeje, problemy osób starszych to codzienność w gabinetach lekarzy rodzinnych.
A statystycznie — czy pacjentów starszych jest już więcej niż pozostałych?
Jeśli chodzi o wizyty profilaktyczne i infekcje, to dominują najmłodsi pacjenci (wiek: 0-6 lat). Ale jeśli mówimy o przewlekłych chorobach i potrzebie stałej opieki lekarskiej, osoby po 60. roku życia stanowią większość w naszych gabinetach.
Profesor Tomasz Grodzicki z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii, Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii UJCM będzie mówił o wynikach badania PolSenior 2. Czy to badanie coś zmieniło w podejściu do opieki nad osobami starszymi?
Mam nadzieję, że profesor pokaże, jakie schorzenia dominują obecnie w tej grupie wiekowej i czy zmieniło się to w porównaniu z wcześniejszym badaniem. Ważne będą też kwestie społeczne, bo mają one ogromny wpływ na zdrowie seniorów. Jestem ciekaw szczegółów tego wykładu. Powiem szczerze, nie znam, nie widziałem. Będę uważnym słuchaczem tego wystąpienia.
"Poszukiwanie Graala wiecznej młodości" — tytuł Pana wykładu. Czego możemy się spodziewać? Obalania mitów i prawdy, że wiecznej młodości nigdy nie osiągniemy?
Chcę pokazać fakty — co naprawdę pomaga w utrzymaniu zdrowia w starszym wieku, a co jest tylko mitem. Na przykład wokół diety, suplementów, antyoksydantów, eliksirów młodości oraz wysiłku fizycznego narosło wiele nieprawdziwych przekonań. Spróbuję spojrzeć na to całościowo i opowiedzieć – w wielkim skrócie, co współczesna medycyna naprawdę wie na ten temat. Moim zdaniem niezbędne jest racjonalne, oparte na faktach spojrzenie na starzenie się i próby zachowania zdrowia, sprawności i dobrej jakości życia mimo upływu lat. To niezbędna wiedza dla lekarza rodzinnego w prowadzeniu pacjenta przez proces starzenia się – świadomie, odpowiedzialnie i z godnością.