AMOENA
  • AMOENA

Od prawie 50 lat Amoena jest synonimem innowacyjnych produktów wysokiej jakości odpowiadających na potrzeby kobiet po operacji piersi. Jej misją od samego początku działalności było wspieranie kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi.

Jest on najczęściej występującym nowotworem u kobiet, można więc przypuszczać, że po postawieniu diagnozy kobiety otrzymują kompleksowe wsparcie i szczegółowe informacje. Niestety nie zawsze tak jest – co wielokrotnie zauważyliśmy. 

Niezależnie od tego, jak dobra jest opieka medyczna, przepływ informacji między specjalistami zaangażowanymi w proces leczenia oraz rekonwalescencji ciągle ma wiele obszarów do poprawy. Postawiliśmy sobie za cel wypełnienie tej luki poprzez ścisłą współpracę między środowiskiem medycznym obejmującym różne grupy zawodowe, a pacjentkami.

Jesteśmy wiodącym producentem wyrobów medycznych dla kobiet po operacji piersi i od wielu lat wyznaczamy standardy w tym obszarze. Posiadamy największy na świecie asortyment protez piersi pełnych i częściowych, biustonoszy po mastektomii, bielizny kompresyjnej. Rozwijamy także ważny filar jakim są produkty profilaktyczne i wspierające proces leczenia wtórnego obrzęku limfatycznego w obrębie klatki piersiowej i piersi.

Staramy się wspierać kobiety w odzyskiwaniu pewności siebie po operacji piersi towarzysząc im w trakcie indywidualnej życiowej drogi – jesteśmy obecni w ich życiu od momentu diagnozy po powrót do codziennego życia. Operacja piersi wpływa nie tylko na wygląd ciała kobiety, ale także na jej psychikę. Dlatego tak bardzo ważnie jest, aby każda kobieta mogła znów poczuć się sobą i wrócić do swojego życia zawodowego i osobistego sprzed operacji.

Po zakończeniu leczenia onkologicznego, etapu rehabilitacji i rekonwalescencji, pacjentki powracają do codzienności. Kobiety, które posiadają dostęp do zaopatrzenia w wyroby medyczne oraz są objęte profesjonalną opieką lekarza POZ, szybciej i łatwiej przechodzą cały proces. Wizyta kontrolna u onkologa czy chirurga często wiąże się z bolesnymi wspomnieniami, stąd większa otwartość pacjentki na odwiedzenie lekarza pierwszego kontaktu, którego darzy zaufaniem. Celem wizyty będzie w tym wypadku uzyskanie zlecenia na protezę piersi oraz biustonosz do protezy piersi.

Lekarz POZ odgrywa zasadniczą rolę w opiece nad pacjentką po leczeniu raka piersi, ale także kobiet, które zmagają się z innymi problemami z biustem, jak np. asymetria piersi wynikająca z przyczyn wrodzonych (Zespół Polanda), czy nabytych (urazy, wypadki). Lekarz POZ jako pierwszy jest w stanie wychwycić nawet subtelne zmiany w zachowaniu, statyce ciała i samopoczuciu psychicznym swojej pacjentki. 

Zlecenie nowej protezy pełnej lub częściowej (nakładki modelującej) czy kompletu jakim jest proteza i biustonosz, pozwala kobiecie na uzyskanie symetrycznej sylwetki, wpływa na pozytywne postrzeganie własnego ciała, pewność siebie oraz ogranicza progresję skutków ubocznych (np. zmiany w układzie kostno-stawowym). Odpowiedź na prośbę pacjentki, a nawet rozpoczęcie tematu przez samego lekarza, z pewnością pomogłoby w wypracowaniu rutyny sprawdzania prawidłowego dopasowania wyrobów medycznych.

W przypadku wyrobów medycznych, lekarz POZ każdej pacjentce spełniającej kryteria przyznawania i posiadającej aktualne ubezpieczenie zdrowotne może zlecić:
•    protezę piersi pełną lub częściową– Z.01.01.00
•    biustonosz pooperacyjny lub do protezy piersi – Z.01.02.00
•    gorset kompresyjny – N.16.01
•    pas kompresyjny – N.16.02.

Szczegółowe informacje dotyczące refundacji wyrobów po operacji piersi umieściliśmy na naszej stronie w artykule poświęconym refundacji, a także w materiale edukacyjnym dla lekarzy. Pobrany plik będzie użytecznym w gabinecie lekarskim podczas wystawiania zlecenia na ww. wyroby.
 

Materiały do pobrania

Multimedia