Zakażenia – istotny problem w codziennej praktyce lekarza rodzinnego
Borelioza, schematy szczepień przed podróżą do krajów egzotycznych, ukryte sygnały alarmujące o ryzyku ciężkiego przebiegu zapalenia gardła wywołanego paciorkowcem to tylko niektóre tematy sesji o zakażeniach 22. Kongresu Medycyny Rodzinnej. Choroby zakaźne stanowią istotną część schorzeń, które lekarz rodzinny już dzisiaj jest w stanie opanować we własnym gabinecie. Wykłady przygotowane przez specjalistów chorób zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą miały zatem duży wymiar praktyczny. – Lekarze rodzinni i medycy – zakaźnicy będą mieli okazję przedyskutować skomplikowane diagnozowanie boreliozy, przeanalizować trudne przypadki diagnostyczne wysokich gorączek u dzieci poniżej 5. roku życia, przedyskutować schematy leczenia – zdradza prof. dr hab. n. med. Sławomir Chlabicz, Kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej, Uniwersytet Medyczy w Białymstoku
prof. dr hab. m. med. Sławomir Chlabicz
Zakład Medycyny Rodzinnej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Borelioza wciąż budzi wiele wątpliwości i pytań wśród pacjentów, ale też i lekarzy. Musiała się znaleźć w programie?
Borelioza może mieć różne objawy, ale może też przez długi czas wcale nie dawać objawów. Lekarze i pacjenci często przypisują różne dolegliwości boreliozie, podczas gdy przyczyna jest inna. Ważne jest więc ustalenie właściwego rozpoznania boreliozy lub jej wykluczenie, aby pomóc pacjentom i zastosować właściwe leczenie. Nieprzypadkowo wykład o boreliozie przedstawi Prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, która posiada ogromne doświadczenie w diagnozowaniu chorób odkleszczowych. Jestem przekonany, że uczestnicy Kongresu otrzymają sporo praktycznej wiedzy w zakresie diagnozowania i rozpoznania boreliozy.
Statystki donoszą, że coraz częściej Polacy decydują się na dalekie podróże…
…i jak wynika z naszych obserwacji, często nie myślą o tym, aby zabezpieczyć się przed wyjazdem do egzotycznych krajów. A warto. Dlatego też postanowiliśmy porozmawiać o tym jak lekarz rodzinny może zmienić sytuację. Dr hab. n. med. Maciej Kondrusik z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaprezentuje schematy szczepień ochronnych, które lekarz rodzinny może zaproponować swoim pacjentom przed podróżą.
Paciorkowce grupy A to są infekcje bardzo częste i wydawałoby się, że temat jest wyczerpany?
Owszem, dzisiaj w polskich rekomendacjach rozpoznanie paciorkowcowego zapalenia gardła i migdałków jest równoznaczne z antybiotykoterapią i takie leczenie jest zazwyczaj stosowane. Warto jednak podkreślić, że antybiotykoterapia powinna być poprzedzona diagnostyką. Rzadko, ale zdarzają się przypadki wyjątkowo ciężkie, m.in. wstrząs toksyczny u pacjenta. Dr hab. n. med. Artur Sulik z Kliniki Obserwacyjno-Zakaźnej Dzieci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podzieli się swoim doświadczeniem w rozpoznawaniu i leczeniu zakażeń paciorkowcowych, w tym wymagających leczenia szpitalnego.
Podczas kongresu omówimy także postępowanie w gorączkach u dzieci poniżej 5 roku życia.
W większości są to infekcje wirusowe o krótkotrwałym przebiegu, ale czasem gorączka to objaw ciężkiego zagrażającego życiu zakażenia. Dr n. med. Kacper Toczyłowski z Kliniki Obserwacyjno-Zakaźnej Dzieci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w prezentacji omówi objawy alarmowe, na które lekarz rodzinny powinien zwrócić uwagę u dzieci z gorączką.